Глава Казахстанского Митрополичьего округа и руководство Государственного музея искусств Республики Казахстан им А. Костеева обсудили вопросы проведения выставки «Древнерусское искусство»
В Лазареву субботу Глава Митрополичьего округа совершил Литургию на месте подвигов новомучениц и исповедниц Акмолинских
Состоялась встреча митрополита Астанайского и Казахстанского Александра со студентами, поступившими на 1 курс Алма-Атинской духовной семинарии
Митрополит Александр совершил великопостное богослужение в Богородице-Рождественском храме микрорайона Акжар
Астанадағы Успен соборы мен Митрополит округінің рухани-мәдени орталығына Кубаның Қазақстандағы елшісі Оскар Сантана Леон келді

2023 жылғы 8 ақпан. Астана. Апостолтеңдес Кирилл және Мефодий атындағы Қазақстан Митрополит округінің рухани-мәдени және әкімшілік орталығының алауошақ залында Астана және Қазақстан Митрополиті Александр Куба Республикасының Қазақстандағы Төтенше және өкілетті елшісі Оскар Сантана Леонмен кездесті.

Қазақстан Митрополит округінің басшысымен кездесу алдында Куба елшісі Успен кафедралды соборында болды, онда мәртебелі мейманға астана приходтарының тәртіп қараушысы архимандрит Сергий (Карамышев) экскурсия жасады. Сергей әкей О.С. Леонға ғибадатхананың құрылысы мен безендірілуі туралы, Палех қаласының (Ресей, Иванов облысы) өнер шеберлерінің артелімен жасалған қабырғалар мен күмбездердің кескіндемелері туралы, Феодор Стратилат атындағы көркем-өндірістік шеберхананың (Ресей, Кострома қаласы) шеберлері XVII ғасырдағы дәстүр бойынша ою-өрнектерімен безендіріп жасаған алтын жалатылған иконостас бен иконалық жиектемелердің жасалуы туралы, және Ресей Федерациясының Еңбек сіңірген суретшісі С.Н. Соколов салған иконалар жайлы әңгімелеп берді. Елордалық тәртіп қараушысы Успен соборына көрнекті мемлекет, дін және қоғам қайраткерлері, соның ішінде Мәскеу және бүкіл Ресейдің Әулие Патриархы Кирилл; Ресей президенті В.В. Путин; Иерусалимнің Ардақты Патриархы Феофил III; ел президенттері мен үкімет басшылары келгенін атап айтты.

Собордың қасиеттілердің алдында Куба дипломатиялық миссиясының басшысы шырақ жақты.

Рухани-әкімшілік орталықтың қабырғасында Елшіні Қазақстан Православие Шіркеуінің басшысы қарсы алды.

Оскар Сантана Леон православие діні үшін жапа шеккен саяси қуғын-сүргін құрбандарына арналған мемориалдық орталық – Қазақстанның жаңа азап шегушілер мен тәубе етушілер мұражайында болды. Митрополит Александр қонақты Қазақстандағы Православие тарихы мен XX ғасырдағы – миллиондаған адамдардың діни нанымдары мен рухани-адамгершілік мұраттарға адалдығы үшін қудалау дәуіріндегі қайғылы оқиғалары туралы баяндайтын бірегей жәдігерлермен, фотосуреттермен және мұрағат құжаттарымен таныстырды. Экскурсия барысында архипастыр мұражайды құруда Қазақстан мен Ресейдің тарих, археология, өлкетану және сәндік-қолданбалы өнер саласындағы көрнекті мамандары жұмыс істегенін, ал экспонаттарды жинау архипастырлардың, Қазақстан Православие Шіркеуінің діни қызметкерлері мен белсенді діни қызметкерлері және Ресейдегі бірқатар епархиялардың қатысуымен бірнеше жыл бойы жалғасқанын атап өтті. Экспозицияны аралаған соң, елші құрметті қонақтар кітабына жазба қалдырды.

Одан әрі Митрополит округ басшысы елшіге Қазақстан Православие Шіркеуінің рухани-мәдени және әкімшілік орталығын көрсетті: Құдай Ананың Астана-Почаев иконасына арналған үй шіркеуін, шіркеу жиналыстарына арналған акт залын, жұмыс кабинеттерін, Митрополит округ Синоданың мәжіліс залы, конференц-зал, жексенбілік мектеп сабақтарына арналған аудиторияларды көрсетті.

Митрополит Александр мен О.М. Леонның арасындағы әңгіме рухани-мәдени орталықтың алауошақ залында жалғастырды.

Әңгіме барысында қонаққа биыл 20 жылдығын тойлап жатқан Қазақстан Митрополит округінің тыныс-тіршілігі туралы айтылды. Архипастыр епархиялар, приходтар мен діни қызметкерлер саны туралы статистикалық деректерді келтірді, білім беру, мәдени, жастар және әлеуметтік жобаларды жүзеге асыру жоспарларын және Алматы православтық рухани семинариясының қызметін баяндады.

Оскар Сантана Леон Қазақстанмен танысудан алған әсерімен бөлісіп, митрополит Александрға оның өмір жолы, Куба Республикасының Сыртқы істер министрлігіндегі қызметі және Кубаның Ресей Федерациясындағы дипломатиялық миссиясының басшысы ретіндегі қызметі туралы айтып берді.

Әңгімелескендер қазіргі халықаралық саяси жағдайды және дәстүрлі конфессиялардың бітімгершілік қызметіне қатысты бірқатар мәселелерді талқылады. Елордалық округ басшысы Қазақстан Республикасының Президенті Қасым-Жомарт Тоқаевтың мемлекеттік-конфессиялық және дінаралық диалогты дамытудағы шоғырландырушы рөлін ерекше атап өтті, бұл қоғамдық өмірдегі рухани-адамгершілік құрамдас бөлікке үлкен мән беріп, азаматтардың арасындағы тату көршілік пен бауырластық сүйіспеншілікті нығайтуды ел дамуының кепілі деп санайды.

Жылы лебізде өткен кездесу соңында тараптар естелік сыйлықтармен алмасып, игі істер мен бастамаларға сәттілік тіледі.